TR EN
ANASAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ DUYURULAR PRATİK BİLGİLER İLETİŞİM

Mal ve hizmetlere uygulanacak katma değer vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair 3318 sayılı Cumhurbaşkanı kararı 23.12.2020 tarihli ve 31343 sayılı resmi gazetede yayınlandı

Karar ile;
a) 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı İle yürürlüğe konulan Mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi oranlarının tespitine ilişkin karara, geçici 8. madde eklenerek, Sağlık bakanlığınca onaylanan Covid-19 aşılarının, 31.12.2021 tarihine kadar Kdv oranı %1  olarak uygulanacaktır.
b) 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı İle yürürlüğe konulan Mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi oranlarının tespitine ilişkin karara, geçici 6 madde eklenerek bazı mal ve hizmetlerin Kdv oranları 31.07.2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, 31.12.2020 tarihine kadar %8 ve %1 olarak değiştirilmişti. Bu süre 31.05.2021 tarihine kadar uzatıldı.
Uzamaya Konu Kdv İndimleri
Katma Değer Vergisi Oranı %8 Olarak Uygulanacak Mal Ve Hizmetler;
1. İşyeri kiralama hizmeti,
2. Kongre, konferans, seminer, konser, luar ve lunapark girş ücretleri,
3. Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizimetleri,
4. Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler.
5. Terzilik, giyim eşyasi ve ev tekstil ürünlerinin onarim ve tamiratı.
6. Ayakkabi ve deriden eşyalarin onarimi ile ayakkabi boyama
7. Kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyasi ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri,
8. Hali ve kilim yikama hizmetleri,
9. Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakim ve onarımı (malzemeler hariç),
10. Evde kullanılan elektrikli cihazlarin (buzdolabi, firin, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, firin. klima vb.) bakim ve onarimi (malzemeler hariç).
11. Tuketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakim ve onarimi (malzemeler hariç),
12. Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofhen, banyo kazanı, kombi v b.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakim ve onarımı (malzemeler hariç),
13. Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
14. Mobilyaların ve vv döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç).
15. Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
16. Müzik aletlerinin bakım ve onarımı,
17. Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri,
18. Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
19. Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç),
20. Ekli II sayılı listenin “B) DiGER MAL VE HIZMEDLER” bölümünün 24 üncü sırası kapsami dışındaki yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç).
21. Yolcu taşımacılığı hizmetleri,
22. Ekli II sayılı listenin “A) GIDA MADDELERİ” bölümünün 4 üncü sırasında yer alan mallar hariç olmak üzere, 30/12/2019 tarihli ve 1951 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki istatistik Pozisyonlarına bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 6 nolu  fasılında yer alan süs bitkileri ile çiçek teslimleri,
Katma Değer Vergisi Oranı %1 Olarak Uygulanacak Mal Ve Hizmetler;
1. Ekli II sayili listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETI.ER” bölümünün 16 ıncı sırasında yer alan giriş ücretleri,
2. Ekli II sayılı listenin “B) DiGER MAL VE HİZMETLER” bölümünün 24 üncü sırasında yer alan yeme-içme hizmetleri,
3. Ekli II sayılı listenin “B) DiGER MAL VE HİZZMETLER” bölümünün 25 inci sırasında yer alan geceleme hizmetleri,

Cumhurbaşkanı Kararı İçin Tıklayın.

Diğer Duyurular

Çalışma İzin Görev Belgesi Süresi Uzatıldı

Bakanlığımızca muafiyet kapsamındaki işveren ve çalışanların manuel olarak doldurdukları çalışma izni görev belgesi formunun geçerlilik süresi 12 Mayıs 2021 Çarşamba Günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.

2021 Geçici Vergi Dönemine ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin uzatıldı.

2021 I. Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin uzatılmasına ilişkin 03.05.2021 tarihli ve VUK-134/ 2021-2 sayılı Vergi Usul Kanunu sirküsü yayınlandı.

7318 sayılı Kanun ile düzenlenen Çeklerin ibraz sürelerine ilişkin uygulama usul ve esasları belirlenmiştir.

30/4/2021 tarihli ve 31470 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7318 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 15 inci maddesiyle 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna eklenen geçici 3 üncü maddenin birinci fıkrasında yer aln çeklerin ibraz sürelerine ilişkin düzenlemenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmesine ilişkin tebliğ 30.04.2021 tarihli ve 31470(mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yiyecek-İçecek Sektöründeki İşletmelere Ciro Kaybı Desteği Başvuru Süresi Uzatıldı.

5 Şubat 2021 tarihli ve 3506 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetleri kısıtlanan yiyecek ve içecek sektöründeki işletmelere ciro kaybı desteği ödemesi yapılması öngörülmüştür.

Konaklama hizmetlerinde Kdv oranı değişikliği yapıldı.

Mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına ilişkin 3931 sayılı Cumhurbaşkanı kararı yayınlandı.

Çalışan ve yetkilisinin imzası ile düzenlenen çalışma izni belgesi geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24:00'e kadar uzatıldı.

Çalışan ve iş yeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesinin geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24.00'e kadar uzatıldı.

Koronavirüs Tedbirleri

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra, salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla uygulanan tedbirlerin başında sokağa çıkma kısıtlamaları gelmektedir.